THE GREATEST GUIDE TO ODKLEJENIE SIATKóWKI

The Greatest Guide To odklejenie siatkówki

The Greatest Guide To odklejenie siatkówki

Blog Article

Odklejenie siatkówki wymaga specjalistycznego leczenia. Przypadki niepowikłane krwotokiem, odwarstwieniem siatkówki czy obecnością zrostów pociągających siatkówkę leczy się często za pomocą lasera.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, okulista może również zalecić ćwiczenia wzrokowe w celu wzmocnienia mięśni oczu i poprawy jakości widzenia.

Od ponad ten lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

2. Pneumatyczna retinopeksja. W tej metodzie podobnie jak w poprzedniej otwory siatkówki są zamykane za pomocą kriokoagulacji lub laserokoagulacji. Różnica polega na tym, że w retinopeksji zbliżenia oddzielonych warstw uzyskuje się za pomocą pęcherzyka rozprężającego się gazu.

Czynniki ryzyka obejmują także choroby oka, takie jak retinopatia cukrzycowa czy krótkowzroczność, oraz przebyte operacje oka, zwłaszcza związane z zaćmą. Istnieją także czynniki genetyczne, takie jak historia rodziny czy zmiany w ciele szklistym, które mogą zwiększyć ryzyko odwarstwienia siatkówki.

Najczęstszym powikłaniem po leczeniu operacyjnym jest nawrót odwarstwienia siatkówki. W krótkim okresie po operacji dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku przeoczenia i niezaopatrzenia wszystkich otworów. W dłuższym czasie po zabiegu jest on najczęściej skutkiem rozwoju witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR).

W innych przypadkach odwarstwienie może skutkować znacznym spadkiem ostrości wzroku. Po zabiegu operacyjnym przez kilka dni pacjent może czuć dyskomfort spowodowany obrzękiem, pojawia się zaczerwienienie i łzawienie oka.

wiek – po 40. roku życia występuje częściej, jednak do odwarstwienia może dojść w każdej grupie wiekowej,

Pamiętaj, że jeśli doświadczasz któregokolwiek z objawów opisanych w tym artykule, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem okulistą.

Reklamowe pliki cookie służą do dostarczania odwiedzającym odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Te pliki cookie śledzą odwiedzających w witrynach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka Uciekające oko - u dorosłych i dziecka. Przyczyny i leczenie Jak zmienić kolor oczu? Soczewki, operacje i domowe sposoby Podobne artykuły Okulistyka Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować?

Płyn wypełniający ciało szkliste przedostaje się z łatwością na zewnątrz, odwarstwiając siatkówkę. Poza przedarciowym wyróżniamy też odwarstwienie trakcyjne (w retinopatii cukrzycowej) i wysiękowe (np. z powodu guza).

W takich wypadkach widzenie dramatycznie się pogarsza. Niepokój pacjenta powinno budzić pojawienie się nowych mętów w ciele szklistym lub nagłe wystąpienie nasilonych błysków. Co prawda mogą 1 read more być niegroźne i związane z naturalnym procesem kurczenia się ciała szklistego. Jednak mogą również być przyczyną powstania przedarć i poprzedzać rozwój odwarstwienia siatkówki.

Natomiast laseroterapia umożliwia zespolenie siatkówki z błoną naczyniową i często stanowi uzupełnienie witrektomii. Niekiedy również zostaje zastosowana krioterapia. 

Report this page